Keçiboynuzunun faydaları

4000 yıllık köklü bir kullanım geçmişine sahip olan keçiboynuzu ülkemizde de sıklıkla kullanılan ve tüketilen bir besin maddesidir. Keçi boynuzun faydaları arasından öncelikle prostat enfeksiyonları gelir. İshal için de kesin bir çözüm sunan bu besin, ciddi bir kemik güçlendiricidir. Kilo vermek isteyenlere besin değerleri ile destek olurken yap yakılmasını da hızlandırdığı biliniyor. Ayrıca kış aylarında öksürük tedavisinde etkili bir doğal besin türüdür. Tüm koyu renkli besinler de olduğu gibi keçiboynuzu da antioksidan açısından güçlü olduğundan yaşlanmanın etkilerini geciktiren bir randıman sunar.
keciboynuzu
Farklı şekillerde tüketilen keçiboynuzu doğal haliyle kurulmuş olarak, öğütülüp toz haline getirilerek ve kaynatılıp pekmez yapılarak kullanılmaktadır. Birçok doğal ürün gibi Keçi boynuzu pekmezinin faydaları da oldukça fazladır. Özellikle E vitamini deposu olan bu ürün öksürük, grip ve kemik erimelerinde çok faydalıdır. Ayrıca kansızlık sorunu olanlar için ilk müracaat edecekleri üründür. Balgam söktürücü özelliği sayesinde göğsü yumuşatarak, bronşların açılmasını dağlar. Özellikle sigara içenlerin sıklıkla tüketmesi salık verilir. Süt ile karıştırılarak tüketilen pekmezin kalsiyum oranını arttırdığı kesindir.

Keçiboynuzundan elde edilen bir diğer ürün ise özüdür. Pekmezine benzeyen ancak yapımı ve tadı daha farklı olan bu ürün gerçek bir vitamin ve mineral deposudur. Bu besleyici özelliklerinden dolayı keçi boynuzu özünün faydaları saymakla bitmiyor. Yukarıda sayılan ana etkilerinin haricinde cinsel gücü arttırıcı, ileri yaş sorunlarına yardımcı, kan yapıcı ve kan temizleyici, karaciğer destekleyici olarak biliniyor. Alternatif tıp içinde de oldukça büyük önemi olan bu özün, kalp ve damar rahatsızlıklarında da inanılmaz bir destekleyici özelliği bulunmaktadır. Sütten üç kat daha fazla kalsiyum içermesinden dolayı her yaşta ama özellikle çocuk ve ileri yaşlarda kemikler üzerinde farklı ve özel etkileri vardır.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir