Gece körlüğü en çok erkeklerde görülüyor

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, travmalara bağlı oluşan göz hastalıklarının erkeklerde daha sık görüldüğünü belirtti.Göz Sağlığı Haberleri

Gece körlüğü en çok erkeklerde görülüyor

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, travmalara bağlı oluşan göz hastalıklarının erkeklerde daha sık görüldüğünü belirtti.

Göz bozukluklarında bayan erkek ayrımının genellikle olmadığını tamlayan Op. Dr. Şeyda Atabay, “Gözlük takmayı gerektiren sorunlarda hipermetropi, miyopi, astigmatizmayı aynı sıklıklarda görebilmekteyiz. Göz bozukluklarında kalıtım ve çevresel etkenler önemlidir. Bu durum bayan ve erkekleri aynı sıklıkta etkilemektedir. Göz kapak bozuklukları gene kadın ve erkeklerde aynı sıklıklarda görülürken tedavide bayanların daha aktif olduklarını ve göz kapak bozukluklarından daha çok yakındıklarını görmekteyiz. Katarakt bozuklukları gene özellikle çevresel koşullardan etkilenir. Ve cinslik ayrımı göstermez. Keratokonus hastalığı kısaca gözün en öndeki kornea tabakasının incelerek bombeleşme gösteren hastalığı genellikle kadınlarda daha sık olarak izlenmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir