32 Haftalık Gebelik Süreci

  1. Haftada Bebeğiniz Neler Yapıyor?

Bebeğinizin boyu ve kilosuna baktığımızda 32 haftalık gebelik döneminde 43 ile 50cm boy ve neredeyse 2 kilogram olduğunu görmekteyiz. Verilen boy ve kilo değerleri anne adayının boyu, kilosu ve fiziksel özelliklerine göre değişebilmekte olduğunu lütfen unutmayınız. Minik bebeğinizin artık neredeyse bütün organ gelişimi tamamlanmıştır. Ve hızla büyüme yolunda devam etmektedir. Bu dönemde doğan bebeklerin yaşama oranları yüksektir. Sadece akciğer gelişimleri tam olarak tamamlanmadığından doğumun ardından küveze alınırlar ve oksijen desteği verilir. Daha önceden erken doğumun anlaşıldığı durumlarda ise kortizon tedavisi başlanarak akciğer gelişimi hızlandırılmaktadır. Ayrıca bu dönemde doğan bebeklerin kiloları da zamanında doğan arkadaşlarına göre daha düşük olacaktır.

Zamanında doğmuş bir bebek gelişimini tam olarak tamamlamış ve kilosu da buna göre normal ve istenilen seviyelerde olmaktadır. 32 haftalık gebelik döneminde bebeğiniz tıp dilinde fetüs olarak adlandırılmakta olup. Artık doğum için doğum pozisyonu almaya başladı ve doğuma 4 hafta kala bu pozisyonunu tamamlamış olacak.

gebelik-takibi

32 Haftalık Gebelik Ve Anne Adayı

Rahim bu dönemde gittikçe büyümeye devam ediyor ve daha da büyüyecektir. Bebeğinizin yeri de daralmaya başladı eskisi kadar sık hareket edemese bile daha güçlü hareketleri olacaktır. Anne adayları bebeklerinin hareketlerini saymaları faydalı olacaktır. 24 saat içinde on defadan daha az hareket ederlerse doktorunuzu arayınız. Rahminiz büyüdüğü için mide yanması şikayetiniz ve diyaframa baskı olacağından da nefes darlığı şikayetleriniz biraz artmış olabilir.

Bunun yanında rahminiz omuriliğe baskı yaptığından denge merkeziniz değişecektir. Bu nedenle denge için gerekli olan spor ve aktiviteleri yapmayınız. Ayrıca topuklu ayakkabıda giymeyiniz. Bel ağrılarınız yine bu dönemde fazlalaşmış olabilir. Sıkça dinlenmeye çalışınız. Hatta bazen bu bel ağrılarınız uykunuzdan edebilir size. Çok rahatsız edici bir durumsa bu durumu doktorunuz ile paylaşınız.

Vücudunuz artık doğum için hazırlıklara başladı bunun içinde kasılmalarınız olabilir. Ancak bunlar kısa süreli ve düzensiz kasılmalardır. Bunun yanında ise kasılmalarınız hareket edince hafiflemektedir. Ancak kasılmalarınız düzenli biçimde oluyor ise ve hareket ettiğinizde geçmiyor, gittikçe şiddetleniyorsa hemen doktorunuzu arayınız.

Kaynak: http://www.doktorkalemi.com/hafta-hafta-gebelik/32-haftalik-gebelik-gelisimi.html

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir